niedziela, 5 kwietnia 2009

Light lights :D

Przyznam się, że nie jestem ekspertem od latarek więc moja wiedza daleko odbiega od tego co wie o latarce przeciętny fanatyk tych zabawek. Ja skupię się tylko na dwóch latarkach spełniających dwa najważniejsze dla mnie warunki. Są one funkcjonalne i lekkie.
Pierwszą z nich jest latarka Petzl E+Lite.
Petzl E+Lite to latarka diodowa wyposażona w regulowaną opaskę na głowę oraz uchwyt, dzięki któremu możemy ją przymocować do odzieży, namiotu czy postawić na stole.
Źródłem światła są 3 białe diody LED i jedna czerwona. Źródłem energii są dwie baterie CR2302 nie poddające się w warunkach od -30 st. C do +60 st. C. Baterie te mogą nam posłużyć do 10 lat bo tyle wynosi okres ich przydatności do użycia.
Latarka posiada 3 tryby świecenia światłem białym:
- ekonomiczny do 45 h świecenia (zasięg: t0 = 11 m, t30mn = 10 m, t10h = 5 m, t30h = 3 m)
- maksymalny do 35 h świecenia (zasięg: t0 = 19 m, t30min = 12 m, t10h = 5 m, t30h = 3 m)
- pulsujący
oraz 2 tryby świecenia światłem czerwonym:
- ciągły,
- pulsujący.

Przełączanie pomiędzy trybami pracy latarki odbywa się poprzez zmianę położenia obrotowego przełącznika. Jest to sposób czasami trochę niewygodny gdyż trzeba to najczęściej robić trzymając latarkę drugą ręką. Światło jest lekko rozproszone ale z powodzeniem nadaje się do prac obozowych, kuchennych i rozbicia namiotu. Można się dzięki niej zorientować w terenie również po zapadnięciu zmroku. Działanie latarki jest naprawdę bezproblemowe, a stosunek wagi do funkcjonalności więcej niż zadowalający.

Latarka bez baterii waży 22 gramy, dwie baterie CR2302 kolejne 6 co daje razem 28 gramów. Producent wyposażył latarkę w sprytny, 18 gramowy, wytrzymały pokrowiec (którego nigdy nie zabieram) zakładany na pasek. Latarka jest bryzgoszczelna i wodoszczelna (do 1 metra). Jeśli nie planujemy przemierzać w nocy większych odległości Petzl E+Lite spełni nasze oczekiwania. Jeśli mamy zamiar wędrować nocami po nieznanych szlakach musimy wybrać coś innego np. Fenix'a LD01 Q5. Oto on:
Fenix LD01 jest zasilany jednym paluszkiem AAA. Posiada 3 tryby pracy (światło białe):
- maksymalny (80 lumenów) możliwość pracy przez 1h,
- średni (27 lumenów) - możliwość pracy przez 3,5h,
- niski (10 lumenów) - możliwość pracy przez 8,5h.
Przełączanie pomiędzy trybami odbywa się poprzez przekręcenie głowicy latarki. Jest to sposób równie niewygodny jak w przypadku latarki Petzla i wymaga użycia dwóch rąk. Latarka zaczyna pracę zawsze od stopnia średniego. Światło jest skupione dzięki czemu nawet w najniższym trybie latarka daje wystarczająco dużo światła w przypadku prac obozowych. Jej prawdziwą zaletą są jednak tryby mocniejsze. Dzięki nim możemy spokojne wędrować nocą po nieznanych sobie szlakach. Oczywiście odbywa się to kosztem zużycia energii co daje przełożenie na wagę baterii. Mimo, iż latarka waży sama tylko 15 gramów (klips waży kolejne 2) to sama bateria AAA waży 12 gramów. Komplet waży więc 27 gramów czyli o gram mniej niż Petzl E+Lite. Jeśli jednak mamy zamiar świecić sobie naszymi zabaweczkami przez kilka nocy używając najbardziej oszczędnego trybu to całkowita waga latarki wraz ze źródłami zasilania wypada korzystniej w przypadku produktu Petzla. Istotnym może być również fakt, iż baterie CR2302 mogą nie być dostępne w każdym wiejskim sklepie czy schronisku (ale to może dotyczyć każdej innej baterii).

Fenix LD01 jest wodoszczelny. Producent dodaje nam do niego w chwili zakupu zapasową uszczelkę na wypadek wyrobienia się tej montowanej pierwotnie. Jego korpus zrobiony z anodyzowanego duraluminium daje poczucie większej odporności na złe traktowanie niż obudowa E+Lite jednak pancerność ta nie jest tak naprawdę potrzebna.

Fenix posiada dodatkowy klips umożliwiający zamontowanie go np. do daszka czapki.
Fenixa używam na co dzień (jako breloka do kluczy) i nie traktuję go zbyt dobrze. Mimo kilku rys jest zawsze gotowy do pracy. Petzla używam na szlaku. Oba produkty różnią się wagą w komplecie z bateriami tylko w zakresie jednego grama. Źródła zasilania, zużycie energii oraz jakość światła i możliwości dość mocno je różnią. Produkty te różni również cena. Petzl kosztuje około 85 zł podczas gdy Fenix 169 zł.

Brak komentarzy: